Енергозбереження для холоду в рітейлі

  • Енергозбереження для холоду в рітейлі

Сучасний рівень розвитку автоматизації надає великі можливості для енергозбереження. Нижче будуть наведені основні технології, які дадуть максимальний ефект в зниженні енергоспоживання магазину.


1. Енергозберігальні дверцята

Установка фасадних дверцят на стелажні вітрини (гірки) на сьогоднішній момент найбільш простий та ефективний спосіб зниження холодоспоживання і енергоспоживання обладнання. У ритейлі знайшли застосування два типи дверцят, що встановлюються на холодильне обладнання: гартоване скло, одно- або двокамерний склопакет.


2. Функція плаваючого тиску конденсації

Функція плаваючого тиску конденсації дозволяє електронній системі управління автоматично коригувати параметри роботи системи залежно від температури навколишнього середовища: що нижче температура навколишнього середовища, то навантаження на компресори менше, відповідно нижче енергоспоживання системи.


3. Функція плаваючого тиску кипіння

Функція плаваючого тиску кипіння заснована на машинному аналізі стану кожної вітрини або холодильної камери, підключеної до центральної холодильної системи. Такий аналіз проводить в автоматичному режимі система централізованого управління. На підставі отриманих даних про температуру всередині охолоджуваних об’ємів система змінює установку для компресорів, підвищуючи тиск кипіння, якщо температура повітря у вітринах і камерах знаходиться на потрібному рівні.


4. Плавне регулювання продуктивності компресора

Суть цієї технології полягає в можливості максимально точно налаштувати продуктивність компресорів щодо потреби споживачів.


5. Електронний терморегулюючий вентиль (ЕТРВ)

Використання ЕТРВ дозволяє підтримувати точне значення перегріву газу в випарнику при будь-яких змінюваних умовах. У порівнянні, наприклад, з механічним теплорегулюючим вентилем (ТРВ) електронний забезпечує постійну ефективну роботу випарника за рахунок точного заповнення його холодильним агентом, змушуючи повноцінно працювати всю теплообмінну площу.

Існує два типи ЕТРВ: імпульсний, кроковий. Кроковий ЕТРВ за принципом дії схожий з механічним, тобто діаметр прохідного отвору для подачі холодильного агента змінюється в залежності від потреби. Для зміни діаметру використовується кроковий двигун. Імпульсний ЕТРВ є більш простої конструкції. В цьому ЕТРВ присутній дросельний отвір, який закривається і відкривається в процесі роботи. Подача холодильного агента регулюється за рахунок тривалості циклу. Наприклад, «три секунди закритий, три секунди відкритий» розцінюється як 50% продуктивності.

Застосування ЕТРВ на стандартному об’єкті забезпечить близько 10–12% зниження споживання електроенергії порівняно з механічним, за умови застосування контролера зі спеціальними алгоритмами управління ЕТРВ, що дозволяють забезпечити оптимальне заповнення випарника у всьому діапазоні навантажень.

Окупність рішення щодо ЕТРВ порівняно з механічним ТРВ, з урахуванням можливості відключення освітлення контролером в нічний час, не перевищує трьох років.


6. Адаптивне відтавання

Спеціальний електронний алгоритм, названий «Адаптивне відтавання», дозволяє електронній системі управління відстежувати зниження продуктивності кожного випарника і приймати рішення щодо потреби включення режиму відтаювання.

Проведені практичні випробування алгоритму показали наступні результати. Середньотемпературне холодильне обладнання – зниження на 31%. Середня кількість циклів відтаювання в добу 2,8 замість 4. 

Низькотемпературне холодильне обладнання – зниження на 46%. Середня кількість циклів відтаювання в добу 2,1 замість 4.

Для реалізації даної функції необхідні імпульсний ЕТРВ і система моніторингу. У середньому включення цієї функції дає близько 1% зниження енергоспоживання системи і окупається миттєво.


7. ЕВ (електронно-комутовані) вентилятори

Виробництво холоду засноване на теплообміні повітря з холодильним агентом. При цьому на стандартному об’єкті присутня велика кількість вентиляторів, які працюють у режимі нон-стоп. Наразі широке застосування знаходять енергозберігальні вентилятори в холодильних меблях. Установка вентиляторів з технологією ЕВ дозволяє знизити енергоспоживання в більш ніж три рази. Ефективним вирішенням також можна назвати заміну енергоємних вентиляторів конденсатора на енергоефективні вентилятори, адже саме в цьому теплообміннику відбувається утилізація тепла, відібраного від закладених у пристрій продуктів. Термін окупності ЕВ вентиляторів на холодильних меблях не перевищує трьох  років.

Підводячи підсумки, відзначимо, що використання енергозберігаючих технологій (без урахування закриття) в сукупності дозволяє знизити енергоспоживання обладнання в порядку 39%. Для формату супермаркету площею 1000 кв. м це дозволяє заощадити близько 135 тис. кВт/год електроенергії на рік. Важливо відзначити, що в частині налаштування енергозберігальних функцій потрібний контроль на всіх етапах: від монтажу і пусконалагодження, до приймання на сервіс і контролю працездатності в ході експлуатації.


© Віталій Демчишин, керівник проектного відділу “Наш Край”|SPAR

28.08.2023 20:18:34
0
239

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!
Я прочитав Угода користувача і згоден з вимогами